MARKA Dolina Pilicy

Nawigacja
Strona główna
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
Stowarzyszenie
· RODO
· Władze
· Lista członków LGD
· Statut
· LSR
· Rada
· Regulaminy
· Dokumenty członkowskie
Region objęty LSR
· Gmina Aleksandrów
· Gmina Inowłódz
· Gmina Czerniewice
· Gmina Drzewica
· Gmina Lubochnia
· Gmina Mniszków
· Gmina Opoczno
· Gmina Poświętne
· Gmina Rzeczyca
· Miasto i Gmina Przedbórz
· Gmina Sławno
· Miasto i Gmina Sulejów
· Gmina Tomaszów Maz.
· Gmina Wielgomłyny
· Miasto i Gmina Wolbórz

Projekty partnerskie


Projekty współpracy

Nasze projekty




Przetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

23.06.12 Inowłódz - Oj Działo się...

logo


„Rzecz Tuwimowska, inowłodzka, nasza – spotkanie kultur”

Tym razem drugie już spotkanie z Tuwimem odbyło się tuż nad brzegiem Pilicy, na terenie OsiR-u w Inowłodzu w towarzystwie poetyckiej anegdoty, piękna nadpilickiego krajobrazu i blasku słonecznego wieczoru sobótkowego. Wydarzenie miało charakter zrównoważonej w nastrojach spojonej słownym komentarzem prowadzących, składanki, tak jak wielowątkową była sama twórczość poety. 2
Spektakl rozpoczął się od pięknej ludowej ilustracji muzycznej zespołu „Sami Swoi” z Twardej oraz prezentacji obrzędu sobótkowego zespołu Brzustowianie (to przecież wigilia Św. Jana).
Sami Swoi 7
Niesamowitą atmosferę przedwojennego kabaretu przywołała przepięknie wykonanymi piosenkami do słów Tuwima (m.in. "La grande valce briante") Kasia Tomczyk. Klimat pieśni i humoru żydowskiego przywiozła z zespołem „Blask” Danuta Stankiewicz.

3

4
5
Młodzieżowy Teatr Trzcina z Tomaszowa Maz. wprowadził wszystkich w stan egzystencjalnej zadumy, refleksją przemijania, krótkim spektaklem światła i ruchu „W dłoni przeznaczenia”. Na koniec dosłownie wszystkich, tj. kilkaset osób porwała do wspólnej zabawy cygańska grupa Terne Roma.
Niemniej ważną częścią imprezy był prowadzony przez Annę Luteracką happening, plastyczny dla dzieci. Zainteresowanie warsztatami ze strony dzieci, które wciągały do udziału w malowaniu kredą swoje mamy, ale też opanowanie w pewnym momencie sceny przez młodzież, która pod kierunkiem Kajetana Luterackiego, wkroczyła na nią w hip-hopowej sztuce, dopełniły jeszcze daleko przed zmierzchem atmosferę ogólnego włączenia się w tuwimowskie klimaty. 8

Mamy wrażenie, że udało się tym wydarzeniem wzbudzić refleksję znaczenia wielokulturowości naszej spuścizny. Tuwim, ze swą wielowątkową twórczością, jak również sama osobowość poety-otwarta, pełna kolorytu – doskonale się do ilustracji tych odczuć nadaje. Dziś, korzystając z tak niezwykle ciekawych wątków z życia poety, jego związków z Zakościelem i znaczenia ich w kreowaniu jego twórczości, chcemy przekazywać te wartości współczesnym mieszkańcom, wzbudzać w nich poczucie dumy, i wartości ich małej ojczyzny. I o tym miało być to wydarzenie…

Chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, potrafili przelać swoje pasje i umiejętności w czytelny przekaz spektaklu.

Przede wszystkim chcieliśmy podziękować Zbyszkowi Milczarkowi i Dorocie Bill – Skorupa za ich ogromny wkład
w kształt i merytoryczną zawartość, ich niezastąpiony komentarz.

A tak to się zaczęło


Wójtowi gm. Inowłódz Zenonowi Chojnackiemu, oraz pracownikom Urzędu Gminy za nieocenioną pomoc
w organizację przedsięwzięcia.
Annie i Jarosławowi Luterackim za ich artystyczną kreację w przygotowaniu scenografii i doskonały kontakt
z młodzieżą w czasie warsztatów plastycznych.
Wszystkim zespołom i wykonawcom, którzy swoimi występami uświetnili, nadali kolorytu i piękna spotkaniu
z Tuwimem.

A tak to się zaczęło cd.


Chcieliśmy serdecznie podziękować Panu Przemysławowi Grabowskiemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Spała
oraz Jednostce Wojskowej na Glinniku za pomoc w zorganizowaniu przestrzeni wokół sceny w postaci wypożyczenia stołów oraz namiotu.
Dziękujemy Redakcji Tomaszowskiego informatora Tygodniowego za objęcie imprezy patronatem medialnym.




Zaproszenie do Inowłodza

logo

Zapraszamy do Inowłodza

Plakat

Zobacz PROGRAM

Smaki Ziemi Łódzkiej

Smaki Ziemi Łódzkiej - 03.06.2012 r.

Smaki Ziemi Łódzkiej rozbrzmiewały i kusiły aromatami na rynku Manufaktury przez całą niedzielę 03.06.2012. Na 26 stoiskach wystawienniczych przygotowanych dla lokalnych grup działania możliwość prezentacji produktów ludowych i rękodzieła  artystycznego miało także Stowarzyszenie Dolina Pilicy, gdzie można było posmakować potraw kuchni regionu łódzkiego, a swoje rękodzieła promowali ludowi artyści.

tworcy dolina pilica

Nasze stoisko upiększało: KGW Biała (gm. Sulejów), KGW Karwice (gm. Opoczno), KGW w Żywocinie (gm. Wolbórz), a także twórcy ludowi: p. Ewa Nagórska – rękodzieło z filcu, p. Anna Kucharska – haft richelieu, Koło ATRA – koronka, haft, p. Aleksander Dutkiewicz – wycinkarstwo ludowe.

Głównymi punktami programu były konkursy – „Smaczne łódzkie” oraz „Folk-nuta”. W tym pierwszym do rywalizacji przystąpiły 24 zespoły Kół Gospodyń Wiejskich.

Ciebłowianie


statuetka „FOLK-NUTY” dla Zespołu Ciebłowianie

W ramach drugiego konkursu, w walce o statuetkę „Folk-Nuty" dla najlepszego zespołu folklorystycznego, drugie miejsce z terenu LGD Dolina Pilicy zajął Zespół Ciebłowianie. Zespół ten działa od 2003 roku, zdobywał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Zasługi zespołu docenił także Prezydent Bronisław Komorowski, wręczając mu list gratulacyjny.

Zobacz film

















Nasze potrawy konkursowe
Zalewajka z zasmażanymi kurkami
(KGW w Białej)
Biala
Wiejskie pierogi z kapustą, mięsem
i grzybami

(Koło ATRA)
atra
Gołąbki Karwickie
(KGW Karwice)
Karwice
W konkursie gotowania brały udział panie
z KGW w Żywocinie (gm. Wolbórz)

gotowanie
LSR 2023-2027
Wsparcie przygotowawcze

PROW 2014-2020


Warsztaty

Granty

PROW 2007-2013
Leader
· LEADER 2007-2013
Wydarzenia

Szlak Konny